Műanyagok
Cégünk az alábbi műanyag hulladékokat veszi át:
- Fólia
- HDPE (sörös rekeszek, tejes ládák)
- PET palackok (italcsomagolás)
- Egyéb települési és ipari műanyag hulladékok energetikai hasznosításra
Jelenleg a Loacker Hulladékhasznosító Kft. a következő műanyag fajtákat veszi át és dolgozza fel:
- PET (Polyethylene terephthalate)
- HDPE (magas sűrűségű Polyethylene)
- LDPE (alacsony sűrűségű Polyethylene)
- PP (Polypropylene)
A műanyagok ugyan csak az 1950-es években kezdtek egyre inkább elterjedni, mégis manapság a felhasznált műanyagok összes mennyisége vetekszik az összes színesfémével együttvéve.
A hulladék-műanyagok újrahasznosítása folyamatosan fejlődik és egyre jelentősebb méreteket ölt számos országban. Még mindig léteznek megoldandó műszaki, gazdasági és szerkezeti problémák, de az iparág előtt potenciálisan hatalmas jövő áll.
Bár a műanyagok különböző típusai esetenként ugyanúgy nézhetnek ki, a gyakorlatban különböző molekuláris összetételű, könnyen megkülönböztethető és egymással nem kompatibilis anyagok csoportjait alkotják. Így a gyakorlati újrahasznosítás nagymértékben függ attól, mennyire sikerül ezeket az anyagokat szétválasztani. Ezt a leghatékonyabban olyan üzemekben tudják elvégezni, ahol a gyártási folyamat során termelődött újrahasznosítható anyagokat könnyű elválasztani egymástól.
A használaton kívüli műanyagokkal kapcsolatban mindig fennáll az azonosíthatóság, szétválaszthatóság és a szennyeződöttség problémája, de ott, ahol nagy mennyiségű és viszonylag könnyen besorolható anyag áll rendelkezésre – például raklap-borítások vagy az iparban és a mezőgazdaságban használt zsákok esetében -, sikeresen végezhető el az újrahasznosítás.
Mivel az újrahasznosítás során a műanyagok mechanikai tulajdonságai bizonyos mértékig megváltoznak, nem mindig lehetséges egy adott típusú műanyagot nagy mennyiségben újra bedolgozni ugyanabba a termelési folyamatba.
A műanyag csomagolóanyagok visszanyerése jelenti a legnagyobb kihívást, nem utolsósorban azért, mert szétválasztott anyagok nagy mennyiségét kell gazdaságosan begyűjteni ahhoz, hogy megérje az újrahasznosítás. Számos országban üdítőitalok forgalmazására egyre nagyobb mennyiségben használt PET üveg kiváló példája a jól újrahasznosítható csomagolásnak. A polietilén terephtalát – a PET teljes nevén – igen nagy szilárdságú, bonyolult anyag, amely igen hatékonyan alkalmazható italok tárolására. A PET újrahasznosításának lehetőségei igen széleskörűek – feltéve, ha sikerül elfogadható áron megoldani a használt üvegek tömeges begyűjtését.
Sok polimer újrahasznosításának dinamikus fejlődése előtt a legnagyobb akadályt a kis mennyiségű anyag sok forrásból történő begyűjtésének költsége jelenti. A legtöbb európai országban – Magyarországot is beleértve – az újrahasznosítás felelősségét a politika a csomagolóanyagok és egyéb termékek gyártóira és forgalmazóira igyekszik hárítani. Ez a “gyártói felelősség” valószínűleg a műanyagok újrahasznosításának növekedését fogja eredményezni, mivel a hagyományos kereskedelmi költségek bizonyos elemei fedezhetők lesznek – kezdetben a gyártó és forgalmazó által, de a magasabb árak bevezetésével végső soron tulajdonképpen a fogyasztó által is.
A szennyezett, újrahasznosításra nem alkalmas műanyagok pozitív fűtőértékkel bírnak, ezért fűtőanyagként jól használhatók.
PET
Könnyű, merev, szilárd. Törésálló, aromamegőrző, átlátszó, mint az üveg. Italospalackok ideális anyaga.
Az összegyűjtött, és ledarált PET palackokból, mint alapanyagból különböző termékek készülnek:
- textilanyagok szőnyegalapanyagokhoz, különböző bútorhuzatok, párnák, hálózsák, anorák töltetek, sportcipők, sporttáskák, Fleece pulóverek, háztartási, fürdőszobai, és orvosi cikkek
- csomagolási fóliák, nyílászárók fóliái, kertészeti, mezőgazdasági fóliák
- PET palackok
LDPE
A csomagolásban leggyakrabban használt műanyagfajta. Mindenféle fólia előállításához használható, pl. műanyagzacskók. Nagyon ellenálló a vegyszerekkel szemben, a vízgőzt alig ereszti át, szagtalan, íztelen.
LDPE csomagolásból készülnek:
- műanyagzacskók, szatyrok
- az építőiparban, ill. a mezőgazdaságban használatos fóliák
- kukák
- csövek
- szemeteszsákok
HDPE
Keményebb és szilárdabb, mint az LDPE. Magasabb hőmérsékletet is tűr, és a vegyszerekkel szemben különösen ellenálló. Általában flakonok, kannák alapanyaga (samponok, mosószer, mosogatószer, kannák, italosládák).
HDPE csomagolásból készülnek:
- samponos, mosószeres, tisztítószeres flakonok
- lemezek
- csövek
- kannák, vödrök, szemeteskukák
PP
Olaj és zsiradékálló. Nagyon alacsony a víz-, és oxigénáteresztő képessége, ezért használják pl. margarinok, étkezési olajok, majonéz, ketchup, mustár, salátaöntetek, pékáruk csomagolására. A legtöbb PET és HDPE palack kupakja is PP.
PP csomagolásból készülnek:
- virágcserepek
- ruhafogasok
- bútor alkatrészek
Mi tartozik bele
- Műanyag palackok
- Fóliák
- Italcsomagolás
- PET palackok
- Iparból származó, homogén műszaki műanyagok
Fontos, hogy a műanyag csomagolóanyagok tiszta, nem szennyezett, kiürített, préselt formában legyenek.
Fő szennyezői
- Háztartási szemét
- Veszélyes hulladékok
- Nem csomagolóanyagok (a csomagolóanyagoknál)
- Fémek